インフレータブルボードの構造
ハードボード
ベストセラー
オールラウンド
フォイルボード
Hypernut Foil
Hyper Foil
Foil Surf
ハードボード
パドル
フィン
アクセサリー
  • Board Selector (en)
  • ディーラー
  • メディア
  • チーム (en)
  • よくある質問 (en)
  • Starboard Dream Team

    OUR TEAM OF CHAMPIONS

    CLEMENT COLMAS

    1st Maui to Molokai (M2M) 2018 14′ class
    2nd Gorge Paddle Challenge 2018
    2nd King Of The Cut 2018/2016

    SONNI HÖNSCHEID

    • Current World Paddle League leader
    • 2015-2017 Euro Tour Winner
    • 3x Winner Molokai to Oahu

    CONNOR BAXTER

    • SUP Racer World ranking leader (2015-2017)
    • 9x Maui2Molokai Winner
    • 2017 PPG Winner
    • 2016 Fastest Paddler on Earth

    FIONA WYLDE

    • 2018 Gorge Paddle Challenge Double Downwinder Champion
    • 2016 Standup World Series Champion
    • 2017 2nd place APP Tour SUP Surf Turtle bay

    MICHAEL BOOTH

    • 2 x ISA World Distance Race Champion 16/18
    • 2 x Euro Tour Champion 17/18
    • Carolina Cup Champion 2018

    SHAKIRA WESTDORP

    • 2016-2017 ISA SUP Surf World Champion
    • 2016 Standup World Tour Turtle Bay Winner
    • 2015 2nd Place Standup World Tour

    BENOIT CARPENTIER

    • French Champion 2018
    • European Champion 2017
    • Bronze Medal ISA SUP Champs 2017

    SEAN POYNTER

    • 2017 USA SUP Surf Champion
    • 2013 & 2015 ISA Surf World Champion

    TREVOR TUNNINGTON

    • 1st Fastest Paddler on Earth 2015
    • 2nd ISA World Champs 2017 Sprint
    • 2nd ISA World Champs 2018 Sprint
    • 3rd ISA World Champs 2018 Tech Race
    • Australian Sprint Titles X5 (2014/2015)

    ZANE KEKOA SCHWEITZER

    • 2017 and 2016 Ultimate Waterman
    • 2016 ISA SUP Surf World Champion
    • Allround Waterman and environment spokesperson

    IBALLA MORENO

    • 2018 APP World Tour Champion
    • 2018 1st Place New York App World Tour
    • 2018 2nd Place Gran Canaria Pro-Am APP World Tour
    • 2018 Vice Word Champion ISA World Champs China (SUP Surf)
    • 5 x Times Spanish SUP Surf Champion
    • 3 x European SUP Surf Champion

    BART DE ZWART

    • Starboard Team Manager
    • Guinness World 24hr SUP Distance record holder (193.8KM)
    • 4x Winner 11-City Tour
    • 2016-2017 Winner world’s longest race, Yukon River Quest

    DANIEL HASULYO

    Gold Medal 2018 ISA SUP World Champs – Tech
    2 x Copper Medal ISA SUP World Champs – LD
    3 x SUP 11 City Podium Winner ’16/ ’17/ ’18

    DONICA SHOUSE

    • SUP Surfing
    • SUP Yoga
    • SUP Foiling

    LEONARD NIKA

    RYAN FUNK

    2018 ISA Junior Champion

    KEONI

    ABRAHAM SHOUSE

    • SUP Surfing
    • SUP Foiling

    RIKI HORIKOSHI

    SAM McCullough